Választásom Kollányi Bence Térhasználat az információs társadalom korában című írására esett. Bemutatja, hogy az emberiség fejlődése során miként alakult át a térrel kapcsolatos viszony. A nagy fizikai távolságok leküzdéséhez szükséges technológiákat és hatásait is ismerteti. A megformálódott új világ legfontosabb jellemzőit is érint, úgy mint a globalitás, a hálózati működési forma és a globális médiakultúra. Emellett az írás mellett döntöttem, mert kellő áttekintést nyújtott a térhasználat átalakulásáról, és érintette az újszerű jelenségeket is (kibertér, virtuális valóság), amelyek ismerete fontos, hogy tudjuk merre tartunk.
Infokommunikációs szempontból a fizikai tereket mindig is leküzdendő akadályként kezelték. A technológia fejlődése már kezdi elérni a határait. Lehet még gyorsabb vízi, szárazföldi és légi járműveket a tér leküzdésének a szolgálatába állítani, de a legnagyobb fegyvertény már nem ez lenne, hanem az, ha a legmodernebb berendezések alkotnák a világ közlekedési hálózatát. Ha majd mindenki akár a legkisebb távolságokat is például maglev vasúttal küzdheti le, szerintem az lesz a globális tér zsugorodásának a vég közeli állapota. Az az új közlekedési eszköz, ami forradalmasíthatná a térhasználatot a sci-fi világából jól ismert teleport lehetne, de ennek a kifejlesztésére és a köz szolgálatába állítására még sokat kell várni. A földi távolságok kialakult fogalmaink megszűnnének ennek hatására.
Forrás:
Kollányi Bence (2007) Térhasználat az információs társadalom korában http://www.ittk.hu/netis/doc/ISCB_hun/05_Kollanyi_ter.pdf (letöltve: 2015.04.17.)