Salman Khan - A videó forradalmasítja az oktatást

Az oktatás ilyen módon történő újraszervezése a ma ismert és használt rendszer teljes átstrukturálódásához vezetne. Nehezen tudom azonban elképzelni a felvázolt online rendszert működés közben a kevésbé egzakt tantárgyak esetében. Azok a tantárgyak, amelyek komolyabb magyarázatot, sok gyakorlást önálló megértést követelnek a diákoktól sikeresen alakíthatók efféle tudástérképekké. Vannak úgynevezett tanulós tantárgyak, mint az irodalom a történelem, amik nagyobb részt szorgalmat és tanulást igényelnek mint megértést. Az előbb említett tárgyakból is lehet megfelelő tudásellenőrző és fejlesztő feladatokat és ismétlő videókat csinálni, de az elméleti rész nagysága és hossza miatt a részletes oktató videók létrehozása szerintem nehézségeket jelentene.

Hajlamosak vagyunk az egész világot olyannak vagy hasonlónak látni, mint ahol mi élünk. Ez a típusú oktatás alapul vesz egy bizonyos szintű infrastruktúrát, ami a fejletlen térségekben nem elérhető. A fejletlen térségek, ahol még iskolák sem nagyon vannak, és nagyon rászorulnának egy autodidakta oktatási megoldásra nem tudnák kihasználni a rendszert.

A legfontosabb eleme annak, amiről Salman Khan beszélt azok nem a videók, hanem az újszerű módszertan felismerése. Az hogy a diákoknak meg van a saját tempójuk amihez alkalmazkodva nagyszerű eredmények érhetőek el valamint az, hogy a tanulók különböző órákon megszerzett tudásai között az összeköttetéseket meg kell teremteni.

Az alapfokú képzés megkezdő kisiskolások számára szerintem nem lenne alkalmas. Írni, olvasni és a számokat elsajátítani állandó tanári felügyelet mellett célravezető. Az azonnali ellenőrzés, amit a tanár tud adni például a kiejtésnél megakadályozza azt, hogy a gyerekeke valamit rosszul gyakoroljanak be. A felsőbb szinteken maximálisan működőképesnek tartom a dolgot. A videóknak az ereje szerintem elsősorban az ismétlés, a nem kellően részletes tudás kiegészítésében van.

Kommentek
  1. Én